DĚTSKÁ ALEJ

O projektu

Narodilo se Vám v poslední době dítě a cítíte potřebu vysadit za něj strom? Nemáte ve své zahradě místo nebo nemáte zahradu? Máte třeba již starší děti a chcete přispět k ozelenění obce? Zasaďte strom v nové dětské aleji v biokoridoru Pod Duškánem.

Smyslem celého projektu je především vybudovat alej prostupující skrz celý biokoridor mezi Strahovským rybníkem a rybníkem Bašta, dále pak utužovat vztah mezi místní veřejností a zelení v obci. Projekt přímo oslovuje mladší generaci, rodiče nově narozených dětí a potažmo děti samotné. Podle prvních předpokladů by se takto mělo vysadit několik desítek nových dřevin.

 

Jak se zapojit do projektu

Každý, kdo by chtěl za své dítě zasadit strom, bude mít díky tomuto projektu šanci. Stačí nás kontaktovat (viz. Kontakty) a nahlásit volbu umístění (viz. Mapa).

My zájemce seznámíme s přesným termínem sázení, kterého se osobně zúčastní a tak prispěje vlastním dílem k výsadbě. Vítáni jsou nejen maminky s tatínky, ale i ostatní členové rodiny.

K takto zasazeným stromům je možno umístit informační cedulku dle stanovených parametrů. (Pořízení tabulky je na zájemcích.)

 

Pořízení stromu a parametry stromů

Strom si zájemce sám zakoupí a dopraví v termín sázení na místo, nebo si s námi dohodne hromadný nákup stromů v lesní školce Arnika Hostivice.

Strom musí splňovat dané parametry (viz. Parametry stromů).

Parametry stromů druh stromů:

dub letní, habr obecný, javor mléč minimální výška: 2m nutné příslušenství: opěrný kůl a chránička proti okusu

Parametry informační cedulky: Tvar obdélníku o maximální velikosti 20x10 cm Možný obsah informace: Jméno dítěte, datum narození, datum výsadby (Upozorňujeme, že nelze míti na cedulce název firmy apod.).

Orientační ceny (lesní školka ARNIKA, Hostivice):

Habr obecný, velikost 200 – 250 cm, prostokořenná sazenice, 280,- Kč.

Javor mléč, velikost 200 – 250 cm, prostokořenná sazenice, 154,- Kč.

Dub letní, velikost 200 – 250 cm, sazenice se zemním balem, 380,- Kč.

Kůl ke stromu 60,- Kč Chránička stromu 30,- Kč

 

Péče a údržba

Nově vysazené stromy se stávají součástí veřejných ploch (majitelem stromu, po jeho zasazení, bude vlastník pozemkové parcely, tj.obec).

Následná péče bude na “rodičích” stromu s tím, že výchovný řez bude proveden našimi odborníky, kteří v průběhu let provedou zapěstování koruny stromu na podjezdnou výšku 3m.

 

Termíny výsadby

Právě byly zarezervovány poslední místa na stromy v Dětské aleji! Většina stromů byla do aleje vysazena už loni a to ve dvou podzimních termínech. Zbytek stromů by se měl vysadit letos. Vzhledem k malému počtu stromů, které ještě čekají na výsazení a k individuálním požadavkům sazečů na termín sázení, již žádnou hromadnou akci organizovat nebudeme. Pokud byste ale chtěli od nás se sázením pomoci, případně zapůjčit nářadí, neváhejte nás kontaktovat. Pro ty, na které se nedostalo místo, máme dobrou zprávu, tak jak jsme už dříve avízovali, chystáme další projekt na výsadbu stromů. Tentokrát by se mělo jednat o lokalitu na západ od Chýně, pokračování Ořechovky za hnojným platem.

 

Texty převzaty z webových stránek "Chýně pro všechny"  rok 2010NOVINKY