Terminalia chebula

 

vrcholák tříslovinný

 

Záhlaví : Terminalia chebula (Gaertner) Retzius

Oddělení : Magnoliophyta krytosemenné

Třída : Rosopsida pravé dvouděložné

Řád : Myrtales myrtokvěté

Čeleď : Combretaceae Synonymum VIZ: Myrobalanus chebula Synonymum SYN: Myrobalanus chebula , Gaertn. , Fruct. Sem. Pl. ii. 91.

České jméno druhu: vrcholák chebule Česká jména lidová: chebulové myrobalány, malé myrobalánka, velké myrobalánky, indické mandle

Alternativní české jm: nazadák, myrobalan indický, haritaki, vrcholák tříselný, vrcholák myrobalánový 

Areál rozšíření: Indie, Srí Lanka, Indonésie 

Dřevnatění: dřevi 

Užitkovost: tříslo poskytující, léčivé, ovoce, barvířské 

 

Terminalia chebula (Vrcholák myrobalánový), v Indii známá pod názvem Haritaki, je strom rostoucí v podhorských oblastech Himalájí až do nadmořské výšky 1500 m. K léčebným účelům se používají především plody této rostliny, které mají příznivé účinky na funkci gastrointestinálního traktu, tj. zejména na funkci tenkého a tlustého střeva.

 

Terminalia chebula je strom se zakulacenou košatou korunou. Listy jsou vejčitého či elipsovitého tvaru. Květy ve tvaru klasu jsou nažloutlé barvy. Plody ve formě peckovic elipsoidního až vejčitého tvaru jsou barvy oranžovohnědé. Zralé plody jsou tvrdé konzistence s obsahem světle žlutých semen.

 

Doslovný překlad sanskrtského názvu Haritaki znamená „odnáší, odplavuje“ nebo také „zbavuje všech nemocí“. Tento překlad svým významem vystihuje vlastní léčebné účinky Terminalia chebula. Účinné látky obsažené v plodech této rostliny stimulují především peristaltiku tlustého střeva a působí tak jako účinné laxativum. Těchto příznivých účinků se tradičně využívá v kombinaci s dalšími dvěma rostlinami Emblica officinalis a Terminalia bellirica. V této kombinaci vytváří Terminalia chebula směs známou v tradiční indické medicíně pod názvem Triphala. Účinné látky obsažené v plodech Terminalia chebula rovněž optimálním způsobem ovlivňují trávení tuků v gastrointestinálním traktu.

 

Terminalia chebula Pomáhá zajistit optimální funkci trávicího traktu, na průjem, nadýmání a zácpu. Používá se při respiračních poruchách a horečce. Má protizánětlivé a regenerační vlastnosti. Detoxikuje tělo.

 

 

Povolená zdravotní tvrzení - ON HOLD* seznam:

1858 Antioxidant

1859 Normální činnost kardiovaskulárního systému, hladina cholesterolu v krvi

1860 Normální trávení a normální činnost gastrontestinálního traktu, vylučování

1861 Normální činnost jater

1862 Přirozená obranyschopnost, imunitní systém

1863 Nervový systém, smysly, mysl a hlava a stres

1864 Normální funkce reprodukčního systému

1865 Normální funkce dýchacího systému

1866 Normální stav pokožky

1867 Normální funkce močových cest a metabolismus glukózy

 

*Co to je ON-HOLD seznam?

V současné době lze používat na doplňcích stravy tato zdravotní tvrzení:

1) Zdravotní tvrzení podle nařízení komise (EU) č. 432/2012 (zdravotní tvrzení, která se netýkají rostlin)

2) Zdravotní tvrzení podle nařízení komise (EU) č. 536/2013 (zdravotní tvrzení, která se netýkají rostlin) Zdravotní tvrzení nemusí být použito v přesném znění, jak uvádí předpis. Upozorňujeme však, že pokud dojde k úpravě textu, musí tento text mít pro spotřebitele stejný význam jako text uvedený v nařízeních.

3) Zdravotní tvrzení z tzv. ON HOLD seznamu (týká se hlavně rostlin) Jedná se o seznam látek a jejich vztahu ke zdraví, které byly zaslány úřadu EFSA k posouzení, avšak EFSA doposud nevydal odborné stanovisko nebo EK doposud nevydala rozhodnutí. Upozorňujeme, že tento seznam je dočasný. Při použití tvrzení z tohoto seznamu je nutno sledovat vývoj legislativních předpisů v této oblasti.NOVINKY