Terminalia arjuna

vrcholák pravý

 

Záhlaví: Terminalia arjuna (Roxb. ex DC.) Wight & Arn.

Oddělení: Magnoliophyta krytosemenné

Třída: Rosopsida pravé dvouděložné

Řád: Myrtales myrtokvěté

Čeleď: Combretaceae

České jméno druhu: vrcholák pravý

Alternativní české jm.: arjuna, vrcholák arjuna

Dřevnatění: dřevi

Užitkovost: léčivé  

 

Popis a obsahové látky

Terminalia arjuna je strom rostoucí v Indii a dorůstající výšky 15 – 20 metrů. Silná, bílá až růžovošedá kůra byla přes tři století využívána v indické medicíně jako kardiotonikum. Klinické hodnocení ukazuje její využití při léčbě ischemické choroby srdeční, srdečního selhání a snad i hypercholesterolemie. Vykazuje také antibakteriální a antimutagenní účinky.

 

Tato bylina je spojována se zdravím kardiovaskulárního systému. Pomáhá udržovat zdravé srdce a napomáhá jeho správné činnosti, reguluje krevní tlak a snižuje následky stresu a nervozity. Používá se také k léčbě akné, znamének, různých poranění, dále ke snížení horečky nebo k odstranění močových kamenů.

 

Povolená zdravotní tvrzení - ON HOLD* seznam:

1848 Normální činnost jater, chuť k jídlu.

1849 (kůra) Normální činnost kardiovaskulárního systému.

 

*Co to je ON-HOLD seznam?

V současné době lze používat na doplňcích stravy tato zdravotní tvrzení:

1) Zdravotní tvrzení podle nařízení komise (EU) č. 432/2012 (zdravotní tvrzení, která se netýkají rostlin)

2) Zdravotní tvrzení podle nařízení komise (EU) č. 536/2013 (zdravotní tvrzení, která se netýkají rostlin) Zdravotní tvrzení nemusí být použito v přesném znění, jak uvádí předpis. Upozorňujeme však, že pokud dojde k úpravě textu, musí tento text mít pro spotřebitele stejný význam jako text uvedený v nařízeních.

3) Zdravotní tvrzení z tzv. ON HOLD seznamu (týká se hlavně rostlin) Jedná se o seznam látek a jejich vztahu ke zdraví, které byly zaslány úřadu EFSA k posouzení, avšak EFSA doposud nevydal odborné stanovisko nebo EK doposud nevydala rozhodnutí. Upozorňujeme, že tento seznam je dočasný. Při použití tvrzení z tohoto seznamu je nutno sledovat vývoj legislativních předpisů v této oblasti.NOVINKY